poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Jak dbać o pióro wieczne?

Jak dbać o pióro wieczne?

Autorem artykułu jest Michał Konieczny
Pióro wieczne to narzędzie, które jak większość przyrządów użytku codziennego, wymaga kilku chwil na pielęgnację aby służyło nam długo i bezproblemowo.

Jak dbać o pióro ?

Każde pióro wieczne wymaga od nas poświęcenia trochę czasu. Musimy  pamiętać o regularnym czyszczeniu, które zapewni nam długowieczność, doskonałą sprawność i pewność, że nie zawiedzie nas ono w najważniejszym momencie.

Jak czyścić?

Czyszczenie to najważniejszy element, o którym musimy pamiętać.
Kiedy nabój lub tłoczek się wysuszy należy rozkręcić pióro, tak jakbyśmy chcieli zmienić nabój. Do komory po noboju/tłoczku kierujemy strumień wody z kranu i płuczemy do momentu aż woda wyciekająca z pióra będzie czysta i wszystkie pozostałości atramentu zostaną wypłukane. Tak samo czynimy ze stalówką i tłoczkiem - proces powtarzamy do momentu, aż woda będzie bezbarwna. Po zakończeniu mycia pozostawiamy nasze pióro na papierowym ręczniku lub chusteczce do momentu całkowitego wysuszenia. Powinno trwać to nie krócej niz 10 godzin. Należy nadmienić, że nie można przyśpieszać tego procesu poprzez użycie suszarki czy też przez pozostawienie pióra np. na kaloryferze, ponieważ może to skutkować zniekształceniem elementów pióra.

Jak często?

Wszystko zależy od tego jak często pióra używamy.
  - Jeżeli pióro służy nam codziennie to proces czyszczenia powinniśmy wykonywać raz na dwa miesiące.
  - Jeżeli pióra używamy okazjonalnie to czyszczenie raz na pół roku jest odpowiednie.
Nieużywane pióro powinno być przechowywane bez naboju lub tłoczka. Dlatego jeżeli przewidujemy, że pióro nie będzie używane w najbliższym czasie należy je wyczyścic i pozostawić bez atramentu.
Pióro wieczne wymaga określonego sposobu pielęgnacji w celu zachowania ich piękna przez długi czas.
Należy unikać bezpośredniego kontaktu srebra ze związkami chemicznymi oraz chronić je przed wpływem czynników zewnętrznych. W przypadku pojawienia się ciemnego nalotu należy wypolerować pióro przy użyciu miękkiej ściereczki.
Do wiecznych piór należy stosować jedynie naboje spełniające europejskie standardy jakości.
---
http://laban.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz