wtorek, 15 maja 2012

Pióro Parker - marka znana od lat

Pióro Parker z mojej kolekcji (Foto J&S wszelkie prawa zastrzeżone)
Marka Parker

Parker to jedna z najbardziej znanych na świecie marek piór wiecznych i długopisów. Cechą charakterystyczną większości piór Parkera jest klips skuwki w kształcie strzały.
Firma Parker Pen Company powstała już w roku 1888, zaś w roku 1894 wymyślono nowy, lepszy system doprowadzania atramentu. Wśród założycieli firmy najbardziej znany jest George Saffort Parker, nauczyciel z Janeasville.

Użytkownicy twierdzą, że dobre pióra Parkera zdecydowanie mniej męczy rękę, szczególnie jeśli zapisuje się więcej stron. Ponadto charakter pisma jest dużo bardziej staranny i elegancki, niż w przypadku pisania zwykłym piórem czy długopisem.
Moim zdaniem, stwierdzenie, że pisanie piórem Parker mniej męczy rękę jest prawdziwe, ale pod warunkiem że pochodzi ono rzeczywiście z wyższej półki. Niestety, firma poszła na ilość i rozpoczęła produkcję piór “dla każdego” - co sprawia, że pisanie produktami najtańszymi przyjemne nie jest (bynajmniej dla mnie).

Rozwój firmy był imponujący między innymi dzięki współpracy z armią. W 1917 Departament Wojny zawarł umowę z Parkerem na wyjątkowe pióro Trench Pen.
Na czym polegała jego niezwykłość ?
Otóż żołnierz otrzymywał do dyspozycji kulki, które zamieniały wodę w atrament w zbiorniku pióra, dając możliwość przygotowania atramentu na polu boju.

Znaczącym rokiem w historii firmy był 1918, kiedy to sprzedaż przekroczyła jeden milion dolarów (a wtedy wartość dolara była nieporównanie większa). Zaczęły powstawać na różnych kontynentach fabryki produkcyjne w takich krajach jak Francja, Meksyk, Anglia, Argentyna, Kanada czy Dania.
W dniu dzisiejszym marka Parker należy do amerykańskiego koncernu Sanford.

Firma dorobiła się wielu kultowych serii produktów. Do takich należy niewątpliwie Parker Duofold, pióro dużych rozmiarów, w pomarańczowym kolorze ze złotą stalówką.
Arthur Conan Doyle posłużył się nim by napisać Sherlocka Homesa, dając “darmową” reklamę w postaci opinii skierowanej do Zarządu firmy, że " w Duofoldzie, który posiada, znalazł bratnią duszę".
Do dziś egzemplarze z tamtej epoki są “smakowitymi kąskami” dla kolekcjonerów.

Jednak największą legendą jest bez wątpienia pióro Parker 51.
Było to zupełnie inne podejście do tematu. Nie chodziło już o to, aby pióra mogły pomieścić jak najwięcej atramentu.
Wprowadzony w 1941 roku Parker 51 posiadał smukłą sylwetkę i wył wykonany z tworzywa odpornego na działanie alkaliów.
Dodatkowo, po raz pierwszy  wykorzystano szybko schnący atrament, co umożliwiało szybkie pisanie bez obawy o zamazanie wcześniejszego tekstu.
Nadana mu nazwa “51” była rezultatem badań na 51-lecie firmy Parker, a pióro było reklamowane jako "pióro z innej planety".
Jako ciekawostkę można dodać, że pióra te są produkowane i sprzedawane w Chinach do dnia dzisiejszego. Owe chińskie pióra noszą nazwę Hero i są nadal popularne, m.in. ze względu na bardzo niską cenę.
Skąd Parker w Chinach?
Do lat 50. XX wieku firma Parker posiadała fabrykę w Szanghaju. W ramach nacjonalizacji chińskiego przemysłu fabryka ta przejęta została przez komunistyczne władze Chin, nie kończąc jednak działalności. Wykorzystano pozostawione przez Parkera materiały i nadal kontynuuje się produkcję piór wiecznych podobnych do modelu Parker 51. Niebawem przedstawię przegląd piór marki Parker jakie posiadam w swojej kolekcji.
Źródło:
Informacje prasowe - Parker Pen Company
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz