Waterman - pióro stare jak świat

Jedno z piór Waterman z mojego zbioru
Zacznę nietypowo i przytoczę opowieść o powstaniu marki, która brzmi niemal jak legenda.

Lewis Waterman - czyli potrzeba matką wynalazku. 
Jest rok 1883. Lewis Waterman jest agentem ubezpieczeniowym w Nowym Jorku.
Przygotowuje się do podpisania jednego ze swych największych kontraktów i z tej okazji kupuje nowe, wieczne pióro. Pióro, które uważa za znacznie bardziej eleganckie niż kłopotliwe pióro maczane.
Kiedy z umową położoną na stole wręcza pióro klientowi, przyrząd odmawia pisania a atrament wyciekła z niego na przygotowany, cenny dokument.
Przerażony, Lewis Waterman pobiegł z powrotem do swojego biura po nowy egzemplarz umowy, ale w tym czasie konkurencyjny pośrednik przejął transakcję.
Nie chcąc nigdy więcej cierpieć takiego upokorzenia, Waterman rozpoczął produkcję piór wiecznych w warsztacie swojego brata.
Zastosował w nim swój wynalazek, system kapilarny (obecnie powszechnie stosowany) - która pozwalał na równomierny przepływ atramentu. Dzięki temu firma stała się jedną z największych firm produkujących pióra wieczne na świecie.
Pierwsze pióro które zaprojektował twórca marki Lewis Waterman nosiło nazwę "Regular" i zostało opatentowane już w roku 1884.
Kolejne zmiany i ulepszenia tego modelu oraz wzrost liczby sprzedaży spowodowały, że pióra zaczęto produkować jako artykuł masowy.
W roku 1904, trzy lata po śmierci założyciela firmy zostało zaproponowane pierwsze pióro z klipsem zabezpieczającym, dzięki któremu można było przypiąć je do kieszeni.
Waterman opracował jeszcze wiele innych, do dziś aktualnych wynalazków. Wśród nich szczelna metoda wysuwania, otwór na monetę, system automatycznego napełniania pióra czy wprowadzenie szklanego naboju.
Ważnym przełomem jest jednak rok 1953 kiedy Waterman wymyśla plastikowy nabój z atramentem co dodatkowo zwiększa atrakcyjność i walory użytkowe wiecznych piór.
Współcześnie marka Waterman należy do amerykańskiego koncernu Sanford (grupa Newell Rubbermaid) - największego na świecie producenta artykułów piśmiennych, właściciela marki Parker, niedawnego konkurenta Watermana.
Jako ciekawostkę przypomnę, że piórem Waterman został podpisany Traktat Wersalski (pióro Solid Gold).

 Strona firmowa Waterman

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pióro chińskie - Hero (Made in China)

Jak dbać o pióro wieczne?

Omas - marka piór wiecznych rodem z Bolonii