poniedziałek, 6 września 2010

Ewolucja pióra wiecznego

Autorem artykułu jest Marek Kmiecik

Krótka historia rozwoju techniki piśmienniczej na przykładzie piór wiecznych. Jak zmieniały się pióra na przestrzeni wieków. Ewolucja od trzciny do wyrobów z tworzyw sztucznych i metali szlachetnych.

Zaostrzone trzciny i gęsie pióra

Pierwsze pióra wieczne w postaci zaostrzonych trzcin lub gęsich piór moczonych w kałamarzu z atramentem, nie wiele miały wspólnego z obecnymi bardzo precyzyjnymi, wyposażonymi w zbiorniczki na atrament piórami. Jednak to one uznawane są za prototypy i inspirację tych obecnych, często bardzo eleganckich i ekskluzywnych instrumentów piśmienniczych.
Mimo, że historia pisania piórem sięga czasów z przed naszej ery, to pióra wieczne w znanej nam obecnie postaci pojawiły się dopiero pod koniec XIX w.

Mała precyzja pierwszych piór wiecznych

Pierwsze egzemplarze były bardzo mało precyzyjne i trudno się nimi pisało. Nie można było uniknąć kleksów spowodowanych nadmiernym wypływaniem atramentu, a także odwrotnych sytuacji wymagających mocnego potrząsania piórem, aby atrament z niego wypłyną.
Udoskonalenie piór wiecznych zawdzięczamy dwóm najbardziej znanym nazwiskom z tej branży, czyli Watermanowi i Parkerowi. W ostatnich latach XIX w. niezależnie od siebie ulepszyli systemy dozowania atramentu, tak aby był on płynny i precyzyjny. W obydwu przypadkach pióra posiadały jeszcze wtedy zbiorniczki na atrament napełniane pipetą od góry, co było trochę czasochłonne i niewygodne.

Pompka i tłoczek do napełniania pióra

Dopiero na początku XX w. inny wynalazca opracował system napełniania pióra za pomocą dźwigni, umieszczonej z boku zbiorniczka. Atrament był zasysany do wnętrza przez stalówkę zanurzoną w kałamarzu. Później ten system został jeszcze bardziej dopracowany co zaowocowało używanymi do dziś formami napełniania pióra, za pomocą gumowej pompki lub tłoczka.

Naboje do piór wiecznych

Mniej więcej w tym samym czasie wynaleziono też naboje do piór wiecznych. Nie zyskały one jednak na początku dużej popularności, gdyż były wytwarzane z cienkiego szkła. Groziło to niebezpieczeństwem rozbicia zbiorniczka, a oprócz tego ich produkcja była czasochłonna i nieopłacalna.
Produkcja nabojów z tworzywa sztucznego, które opanowały rynek w tym sektorze i bardzo ułatwiły posługiwanie się piórem wiecznym, ruszyła dopiero w połowie XX w. i na tym właściwie zakończyła się ewolucja tego instrumentu piśmienniczego.

 ---

Treść i zdjęcia w artykule stanowią własność prawną. Zezwalamy na wykorzystanie z zachowaniem podpisu autora. Autor: Abernatopen www.abernatopen.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz